Sprzedaż bez kasy fiskalnej i z kasą fiskalną – nowości od 2015 roku

Mimo wielu prób Ministerstwa Finansów, nadal duża część transakcji dokonywanych przez polskich przedsiębiorców nie musi być rejestrowana na kasie fiskalnej. Od Nowego Roku wchodzą w życie nowe przepisy określające zasady zwolnień i obowiązków związanych z rejestracją sprzedaży na kasie, to doskonały moment aby przypomnieć o możliwościach jakie nam pozostały i zapoznać się z nowymi „pułapkami”.

Od 1 grosza – bez żadnych zwolnień

Istnieje katalog towarów i usług, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych lub rolników ryczałtowych musi być udokumentowana za pomocą kasy fiskalnej i żadne zwolnienia nie obowiązują – nie możemy skorzystać z limitu do 20 tys., rodzaju sprzedaży wysyłkowej, proporcji sprzedaży, etc. Katalog ten jest dosyć powszechnie znany, jednak od 2015 pojawiąją się w nim nowości i zmiany redakcyjne.

Do nowego katalogu czynności niepozwalających na sprzedaż bez kasy fiskalnej od 2015 roku zaliczamy sprzedaż:

 • zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych (np. oprogramowanie na płycie dvd/cd, płyty muzyczne, przenośne pamięci usb); zmiana redakcyjna szerzej opisująca grupę towarów ale i wyłączająca… kartridże do drukarek z tego katalogu,
 • perfum i wód toaletowych (za wyjątkiem sprzedawanych na pokładach samolotów)
 • usług:

a. w zakresie opieki medycznej, świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

b. doradztwa podatkowego,

c. prawniczych, z wyłączeniem czynności notarialnych,

d. fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych,

e. w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,

f. wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,

g. naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),

h. usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56/), które są świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz usługi przygotowania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),

i. fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

Nadal obowiązuje dotychczasowy brak zwolnień dla przewozów. Inne problematyczne popularne wśród przedsiębiorców transakcje, znajdujące się obecnie na liście dotyczą m.in. telefonów komórkowych i sprzętu fotograficznego (brak zwolnienia dla sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 26 i ex 27.90) i sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (PKWiU ex 26.70.1).

Rozporządzenie nie pozwala na sprzedaż firmowego środka trwałego należącego do powyższego katalogu, np. aparatu fotograficznego, z pominięciem kasy fiskalnej. Nie ma znaczenia, czy jest to środek trwały albo sprzedaż nastąpiła jako sprzedaż wysyłkowa. Do powyższego katalogu bowiem nie obowiązują żadne zwolnienia.

Poniżej 20 tys. zł

Wciąż naczelnym zwolnieniem z rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej pozostaje zwolnienie kwotowe. Obecnie wynosi 20 000 zł, jest to kwota dotycząca roku kalendarzowego.

W pierwszym roku sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych – limit jest proporcjonalny. Obliczamy go wg prostego wzoru:

 • zliczamy liczbę dni od dnia rozpoczęcia sprzedaży do końca roku
 • dzielimy przez liczbę dni w tym roku
 • wynik mnożymy przez 20 000 zł – to nasz indywidualny limit.

W kolejnych latach nie ma znaczenia, czy pierwsza sprzedaż nastąpiła w styczniu czy we wrześniu – proporcji już nie obliczamy, obowiązuje nas po prostu kwota 20 000zł/rok.

Kasę zakładamy najpóźniej po upływie 2 miesięcy kalendarzowych.

Znikające zwolnienia

W 2015 nie skorzystamy z dwóch zwolnień:

 • do 50 usług w roku poprzednim, przy liczbie odbiorców mniejszej niż 20
 • sprzedaż biletów i rezerwacji miejsc przy przewozach pasażerskich (zapłata za pośrednictwem banku, poczty, itp).

Obecne rozporządzenie pozwala na wykorzystanie tych dwóch zwolnień tylko do końca roku 2014.

Nowe zwolnienia – dla ŚT

Od 2015 doprecyzowano obowiązki związane z transakcjami sporadycznymi na rzecz osób fizycznych dotyczących środków trwałych: w załączniku do rozporządzenia pojawiło się zwolnienie dotyczące „dostawy towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji”. Zwolnienie zachowuje moc, jeśli do całości tej transakcji wystawimy fakturę (połączenie par. 2 i załącznika – nowej poz. 49).

Zwolnienia takiego nie zawiera obowiązujące do końca 2014 rozporządzenie.

Z tego zwolnienia nie skorzystają jednak towary wymienione w par. 4 rozporządzenia – a więc wcześniej wspomniany katalog sprzedaży towarów i usług, które wymagają kasy fiskalnej ze względu na rodzaj sprzedaży.

Będzie zatem możliwe sprzedanie bez kasy fiskalnej np. samochodu za 25 tys. zł na rzecz osoby prywatnej (fakturę i tak mamy obowiązek wystawić przy sprzedaży firmowego samochodu!) ale nie sprzedamy zużytego telefonu wartego 200 zł bez kasy fiskalnej. Lekki paradoks 🙂

Od kiedy kasa?

Nowy katalog transakcji niepozwalający skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej związany jest z dwoma terminami, od kiedy musimy zainstalować kasę fiskalną:

 1. Najpóźniej 1 marca 2015:

  – przedsiębiorcy sprzedający przed 1 stycznia 2015 usługi będące nowością na liście usług wymagających kasy fiskalnej.

Przykład 1.

Pani Ania założyła w listopadzie 2014 salon fryzjerski. Obrót w 2014 nie przekroczył limitu wymagającego kasy fiskalnej. W 2015 kasę fiskalną będzie musiała założyć najpóźniej 1 marca i rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży na kasie.

Przykład 2.

Pani Ania założyła w listopadzie 2014 salon fryzjerski. Obrót już w listopadzie 2014 przekroczył jej indywidualny limit wymagający kasy fiskalnej. Najpóźniej 1 lutego będzie musiała rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży na kasie.

Przykład 3.

Pani Ania nie zdążyła uporać się z formalnościami i salon otworzyła 1 stycznia 2015. Już przy pierwszej sprzedaży swoich usług musi skorzystać z kasy fiskalnej.

 1. Najpóźniej w dniu transakcji:

  – przedsiębiorcy rozpoczynający sprzedaż usług/towarów wymagających kasy fiskalnej już od pierwszej transakcji.

Przykład 1.

Pan Jan sprzedawał od 2013 roku na Allegro części do samochodów, które nie wymagały kasy fiskalnej. Sprzedaż była wyłącznie wysyłkowa, zapłata za pośrednictwem Payu i konta bankowego p. Jana. Dodatkowo świadczył sporadycznie usługi naprawy samochodów dla znajomych i sąsiadów, każdą dokumentując fakturą i spełniał warunki zwolnień z kasy fiskalnej do wszystkich swoich transakcji. Jego sprzedaż dla osób fizycznych przekroczyła w marcu 2014 kwotę 20 tys. zł

W lutym 2015 p. Jan przyjmie kolejne zlecenie naprawy auta i będzie musiał założyć kasę fiskalną już dla tego zlecenia.

Przykład 2.

Pan Jan kupił nowy telefon komórkowy do firmy i postanowił sprzedaż do komisu stary telefon. Nie musi zakładać kasy fiskalnej.

Gdyby jednak sprzedał swój telefon np. na Allegro osobie prywatnej – musiałby dla tej transakcji założyć kasę fiskalną.

Przykład 3.

Pani Asia świadczy usługi polegające na tworzeniu stron internetowych i sprzedaży internetowej kursu tworzenia stron www od 5 lat. Świadczy je wyłącznie elektronicznie, zapłata następuje za pośrednictwem konta bankowego. Ma klientów biznesowych i prywatnych. W grudniu 2014 wystawiła na sprzedaż na swojej stronie wersję offline swojego kursu, zapisanego na płycie DVD. Pierwsza sprzedaż/przedpłata kursu w wersji DVD dla osób prywatnych będzie wymagała kasy fiskalnej.

 1. Dwa miesiące po utracie warunków zwolnienia.

Najpowszechniejsze dot. przekroczenia limitu obrotów 20 tys. zł. Jest jednak zwolnienie także dot. udziału procentowego w obrotach na rzecz osób fizycznych usług wymienionych z cz. I załącznika do rozporządzenia. Udział procentowy tych usług w obrocie na rzecz osób fizycznych ogółem musi wynosić w zadanym czasie minimum 80% (par. 3).

Przykład 1.

Pani Asia sprzedawała wysyłkowo ubranka dziecięce i świadczyła drobne usługi krawieckie od 2014 roku. W marcu 2015 obrót jej firmy na rzecz prywatnych osób przekroczy 20 tys. zł. Kasę fiskalną powinna założyć najpóźniej 1 czerwca 2015.

Incoming search terms:

 • sprzeda telefonów komórkowych dla firm a kasa fiskalna

4 thoughts on “Sprzedaż bez kasy fiskalnej i z kasą fiskalną – nowości od 2015 roku”

 1. Dobrze, że nadal obowiązuje zwolnienie dla sprzedaży wysyłkowej. Czy dotyczy to również dóbr cyfrowych dostarczanych przez sieć? Nie wyobrażam sobie, żeby kiedykolwiek takie zwolnienie mogło być zniesione i do każdej dostawy przez sieć należałoby dostarczać klientowi paragon :-]

  I jeszcze pytanie z rodzaju głupich 😉 Czy posiadając we wpisie do DG (zapobiegawczo) działalności wyłączone spod zwolnienia np. doradztwo podatkowe, ale nie prowadząc tej działalności, musimy wprowadzić kasę, czy kasa dotyczy tylko operacji związanych z doradztwem?

  1. A co to są dobra cyfrowe dostarczane przez sieć? 😉
   Dla usług świadczonych zdalnie, przez internet nie ma zwolnienia rodzajowego i nie było, korzystają z ogólnych zasad – więc w zależności jakie usługi są świadczone i w jaki sposób klient je opłaca, można korzystać ze zwolnienia z załącznika do rozporządzenia p. 37 aktualnie albo nie można.
   Dla przykładu: doradztwo podatkowe świadczone zdalnie dla Jana Kowalskiego nie może korzystać od 2015 roku ze zwolnienia z rejestracji na kasie; do końca roku 2014 może korzystać ze zwolnienia po spełnieniu warunków z p. 37.
   Patrząc na nowy katalog usług niekorzystających ze zwolnień odnoszę wrażenie, że jest to kolejny przepis którego nikt nie przemyślał i nie uwzględnił, że część z tych usług, chociażby doradczych i prawniczych może i jest już na sporą skalę świadczona zdalnie, przez internet.

   PKD nie decyduje o obowiązku zakładania kasy fiskalnej. Decyduje to, co faktycznie sprzedajemy.

 2. A co np. ze sprzedażą nośników zawartych w urządzeniach? Prawie każde urządzenie w dzisiejszych czasach posiada jakąś pamięć wewnętrzną (innymi słowami samo urządzenie może być postrzegane jako nośnik danych). Tablet, telefon komórkowy, telewizor, komputer, laptop, odtwarzacz mp3, smart-watch itp. Bo ogólnie jest to bardzo niejasne. Czy chodzi tu tylko o nośniki sprzedawane osobno a nie te wbudowane?

 3. A co w przypadku jeśli prowadziła działalność gospodarczą (salon kosmetyczny) – w grudniu 2014 został wykreślony z pkd usługi kosmetyczne – zostało biuro rachunkowe.
  Czy chcąc sprzedać osobie fizycznej urządzenia niskocenne nabyte za czasów salonu muszę zakładać kasę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *