Nowe wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K od kwietnia 2013 roku – którą wersję stosować?


Aktualizacja w dn. 9-05-2013

Minister Finansów opublikował na 4 dni przed dniem wejścia w życie, podpisane 18 marca 2013 nowe rozporządzenie określające druki deklaracji VAT. Nowe druczki dla deklaracji VAT-7 i VAT-7K otrzymały odpowiednio numerki 14 i 8. Nowe druki możemy zastosować przy rozliczaniu dopiero od kwietnia 2013 roku. Możemy również oprzeć się na dotychczasowych drukach VAT-7 – w wersji 12 i VAT-7K w wersji 6. Ale uwaga… były to deklaracje w wersji obowiązującej do końca 2012 roku.

Przedostatnie druki można stosować w rozliczeniu 2013 roku, tzn. iż możemy nadal stosować poprzednie wzory aż do rozliczenia grudnia 2013 roku.  Nie jest to pierwsza kuriozalna sytuacja, w jakiej MF postawiło przedsiębiorców i twórców oprogramowania księgowego.  Dziwną sytuację albo konieczności zastosowania nowego druku, albo powrotu do poprzednio stosowanych, trudno nawet skomentować.

Możliwość stosowania dalej druków w poprzedniej wersji przewiduje paragraf 3 nowego rozporządzenia – możemy znaleźć go w aktualnym brzmieniu tu.

Na stronie Ministerstwa Finansów – e-deklaracje.gov.pl – znajdziemy podział na obie wersje. Przesyłając druki elektronicznie przez ich system zastosujemy się do najnowszego wzoru, ale jeśli chcemy wysyłać z własnych programów lub złożyć zwykły papierowy druk – nie będzie miało znaczenia czy będzie to deklaracja w poprzedniej wersji obowiązującej przed 2013 rokiem czy w najnowszej.

Incoming search terms:

 • deklaracja vat 7
 • deklaracja vat-7(14)
 • deklaracje vat
 • druk VAT 7
 • druki vat 7
 • deklaracja vat 7k
 • deklaracja vat-7
 • deklaracja vat 7 za kwiecień 2013
 • nowe druki vat 7
 • deklaracja vat 7 (14)

2 thoughts on “Nowe wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K od kwietnia 2013 roku – którą wersję stosować?”

 1. A jak wygląda kwestia składania VAT-UE w 2014 przez podatnika, który jest zwolniony podmiotowo (sprzedaż do 150 tys w 2013) w sytuacji, gdy nabywa lub sprzedaje towary lub usługi (elektroniczne) od/do odbiorców z terenu UE? Mam numer NIP-UE, którym się posługuję w tych transakcjach. Moje biuro rachunkowe uważa, że nie muszę składać VAT-UE, bo jestem zwolniony z VAT. Natomiast składam VAT-9M od transakcji (import usług) z podmiotami z poza terenu UE (w moim wypadku Australia i USA) i od tych transkacji odprowadzam VAT. Niestety muszę to robić co miesiąc, mimo że jestem na kwartalnym rozliczeniu. A może to niewłaściwe? Czy może Pani powiedzieć jakie są Pani doświadczenia w tej kwestii?

 2. Nie wrzucamy do jednego worka transakcji towarowych i usług gdy mówimy o transakcjach wewnątrzwspólnotowych, szczególnie u nievatowca krajowego. Dla towarów mamy bowiem trochę inne zasady i inne dla usług.
  Nievatowiec krajowy może być zarejestrowanym vatowcem unijnym w jednej z dwóch opcji: ze względu na transakcje towarowe i usługi, wtedy składa VAT-8, albo tylko ze względu na usługi. W tej ostatniej opcji – jak rozumiem to Pańska sytuacja – składany jest druk VAT-9M gdy nievatowiec nabywa usługi opodatkowane w Polsce, np kupuje licencję od firmy spoza Polski. VAT-9M jest wyłącznie miesięczny, składany tylko za miesiące gdy mamy obowiazek odprowadzić VAT w Polsce. Najwyraźniej co miesiąc coś jest nabywane.

  Natomiast VAT-UE nie ma tu w ogóle obowiązku składania – bo podobnie jak vat-9m to taki rodzaj deklaracji składanej wyłącznie gdy mamy coś do wykazania na niej. Zakupu usług na VAT-UE nie wykazuje się w ogóle – nawet gdy kupujemy w Unii. Przy uslugach tylko sprzedaż dla innych vatowców unijnych wykazywana jest na VAT-UE. Tak więc jeśli tylko kupuje Pan usługi z Australii i USA, to Pańskie biuro radzi sobie dobrze i przygotowuje dobre druki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *