Metoda kasowa 2014 – znów zmiany

W 2013 przedsiębiorca, który wybrał metodę kasową jako sposób rozliczenia VATu, miał sporo powodów do zadowolenia. Po aktualizacji przepisów, metoda kasowa stała się realnie korzystną metodą rozliczania. Uproszczono zasady, a wielu przedsiębiorców skorzystało z nowych przepisów i z początkiem 2013 nastąpił znaczny wzrost podmiotów rozliczających się tą metodą w porównaniu do 2012 roku (wg oficjalnych danych metodę w 2012 stosowało niecałe 10 tys. podatników).

W powodzi rewolucyjnych zmian, które 2014 przyniósł w moim ulubionym podatku obrotowym, umknąć przez to mogła dosyć istotna zmiana dla w/w osób. Stary przepis mówił:

Art. 86. ust 16. (… )mogą obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowali całość lub część należności wynikającej z otrzymanej od kontrahenta faktury, nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury. Uregulowanie należności w części daje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego odpowiadającą części uregulowanej należności.

Nowy przepis zaś mówi:

Art. 86 ust. 10e. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych przez małego podatnika towarów i usług, w okresie stosowania przez niego metody kasowej, powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonał zapłaty za te towary i usługi.

Zmiana redakcyjna wydaje się niewielka. Można powiedzieć: no dobrze, przecież mogę dokonywać zapłaty częściowej czy ratalnej – również będzie to „dokonanie zapłaty” w potocznym rozumieniu. Problem jednak jest taki, że jeśli możemy coś odliczyć od częściowej zapłaty – ustawa o VAT zawsze o tym wspomina;  gdy trzeba naliczyć podatek od częściowej wpłaty – mówi o tym bezpośrednio, i tak samo dotychczas było w przypadkach gdy nastąpiła częściowa zapłata za wydatek i odpowiednio do tej częściowej zapłaty można było odliczać podatek. Zapewne z tą linią pójdą organy podatkowe.

Mali podatnicy, jeśli zatem nie uregulują chociażby części zobowiązania, nie mogą odliczyć obecnie podatku VAT. Natomiast podatnicy – nabywcy usług i towarów od małego podatnika, mogą odliczyć podatek VAT proporcjonalnie do kwoty zapłaconej, nawet wówczas gdy nie uregulowali płatności w całości.

 

Incoming search terms:

  • metoda kasowa 2015
  • metoda kasowa 2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *