Kasy fiskalne 2013

2013 przyniósł duże zmiany w kasach fiskalnych. Zmieniły się dwie podstawowe zasady zwolnień z rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej odnoszące się do wartości sprzedaży pozwalającej na uniknięcie kasy fiskalnej.

Obniżenie limitu na kasę fiskalną dla wszystkich do 20 tys. zł

MF nie przygotowało pozytywnych zmian dla przedsiębiorców. Od 2013 roku nowy limit na kasy fiskalne wynosi 20 tys zł; dla wszystkich podmiotów – zarówno kontynuujących działalność gospodarczą jak i rozpoczynających działalność. Dzisiaj przedstawię nowe zasady odnoszące się właśnie do zmiany limitu – te zasady nie dotyczą przedsiębiorców korzystających ze zwolnień innych niż ze względu na wartość sprzedaży ani nie prowadzących sprzedaży towarów i usług wymagających od razu kasy fiskalnej (wymienionych w par. 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z kasy fiskalnej, m.in. telefony, wyroby tytoniowe).

Złe wieści dla osób kontynuujących sprzedaż dla osób prywatnych (lub rolników) i nie posiadających kasy

Zmniejszenie limitu wiąże się z pewnymi konsekwencjami:

 1. gdy w 2012 nie przekroczyliśmy 20 tys. zł obrotu na rzecz w/w osób
 2. i w 2013 również nie przekroczyliśmy 20 tys. zł

jesteśmy w komfortowej sytuacji – nie musimy zakładać kasy fiskalnej do momentu przekroczenia kwoty 20 tys. zł.

 1. gdy w 2012 nie przekroczyliśmy 20 tys. zł
 2. i w 2013 przekroczyliśmy 20 tys. zł

kasę musimy założyć po 2 pełnych miesiącach kalendarzowych po dacie, w której limit 20 tys. zł w 2013 przekroczyliśmy. Np. w marcu przekroczyliśmy 20 tys. zł, marzec, kwiecień i maj obywamy się bez kasy. Najpóźniej 1 czerwca musimy założyć kasę.

Prawo nie działa wstecz?

Nowe zasady zadziałały na zwolnienia stosowane wstecznie – ograniczą ich zasięg w następujący sposób:

  1. gdy w 2012 przekroczyliśmy 20 tys. zł
  2. i jednocześnie nie przekroczyliśmy w 2012 kwoty starego limitu tj 40 tys. zł

dotychczas korzystaliśmy ze zwolnienia na starych zasadach. Niestety nowe nie pozwalają na kontynuację i kasę musieliśmy założyć 1 marca 2013 – dwa miesiące po wejściu w życie nowych przepisów.

2013 jako pierwszy rok, w którym nastąpi sprzedaż dla osób fizycznych lub rolników

W najmniej korzystnej sytuacji są osoby, które przed 2013 nie prowadziły ani razu sprzedaży dla osób fizycznych lub rolników. Możemy tu wyróżnić dwie grupy:

 1. kontynuujące działalność z lat poprzednich i po raz pierwszy sprzedające dla osób fizycznych/rolników
 2. rozpoczynające prowadzenie działalności w 2013 i w ramach tej działalności będą sprzedawać dla osób fizycznych/rolników.

Nowe przepisy zatem zrównały obowiązki zarówno osób, które firmę prowadzą co najmniej od 2012 jak i rozpoczynających w 2013. Dla tego rodzaju podmiotów nie tylko limit wynosi 20 tys. zł (a więc duża zmiana dla osób, które firmę prowadzą kilka lat), ale także ten limit jest proporcjonalny.

Każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualną proporcję (analogicznie jak limit przejścia na VAT) – liczymy dni w roku począwszy od dnia rozpoczęcia sprzedaży dla osób fizycznych do końca roku, dzielimy przez liczbę dni w roku. Następnie ten ułamek mnożymy przez limit 20 tys.

Po przekroczeniu limitu mamy 2 miesiące na założenie kasy.

 

1 thought on “Kasy fiskalne 2013”

 1. Odliczenie obowiązuje jedynieprzy pierwszym zakupie kas i należy pamiętać o tym, że kasa musi posiadać aktualną homologację Ministerstwa Finansów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *