Import usług to sytuacja, gdy zakupujemy usługi od zagranicznego podmiotu i jesteśmy zobligowani do rozliczenia podatku VAT od tego zakupu w Polsce.

Obowiązek rozliczenia podatku VAT ciąży także na nievatowcach krajowych. 

Najczęstsze przypadki to zakup drogą elektroniczną – reklama, pozycjonowanie, usługi programistyczne, etc – od zagranicznej firmy.

Zgodnie z art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek rozliczenia podatku VAT od nabycia usług spoczywa na kupującym. W następnych 28… są wymienione usługi, które nie podlegają tej regulacji (np. udział w konferencjach, usługi związane z nieruchomościami, restauracyjne, cateringowe, część transportowych, wyceny majątku ruchomego, etc.). Łatwiej wymienić te, które nie podlegają niż te, które podlegają opodatkowaniu przez nabywcę! Trzeba więc przyjąć prostą regułę, by sprawdzić czy mamy do rozliczenia VAT od zakupu – jeśli kupowane usługi nie są wymienione w artykułach od 28c -28o, to mamy z pewnością import usług. Natomiast jeśli są wymienione w tych „c-o”, to sprawdzamy kto w tym artykule rozlicza VAT. Np. w przypadku usług związanych z nieruchomościami, podatek VAT rozliczamy w kraju w którym jest nieruchomość (zamawiając u niemieckiego architekta plan dot. domu w Polsce, my rozliczamy VAT; zamawiając plan dot. domu w Niemczech, to architekt niemiecki rozlicza VAT a nie my).

Natomiast podatek VAT w przypadku importu usług z art. 28b zawsze nalicza podatnik będący nabywcą.

Czynny płatnik VAT rozlicza VAT z tytułu importu usług na deklaracji VAT-7/7k. O ile nie sprzedaje on usług zwolnionych z VAT, import usług jedynie zwiększa obroty w ewidencjach VATu (wpis do obu) i nie powoduje zwiększenia płatności VAT do Urzędu Skarbowego.

Nievatowiec ma zupełnie inaczej. Przed zakupem musi zarejestrować się na VAT-R jako podatnik dokonujący importu usług. Następnie za miesiąc, w którym dokonał zakupu musi złożyć VAT-9M i odprowadzić podatek na nim obliczony – do 25-tego po miesiącu. Nie można składać VAT-9M kwartalnie.

Podatek VAT od importu nalicza się wg stawki VAT na daną usługę w Polsce, dla większości będzie to podstawowa stawka 23%. U nievatowca więc import usług w większości przypadków spowoduje dopłatę w kraju 23% od ceny zakupu w postaci podatku VAT.

VAT od importu usług jest kosztem.

Rejestracja na cele VAT UE

Należy pamiętać, iż przed importem usług trzeba zarejestrować się jako vatowiec unijny i złożyć w tym celu VAT-R. Nadal można przy tym pozostać nievatowcem krajowym.

Rejestracja do VATu unijnego, wymagana do importu usług, kosztuje  170zł opłaty skarbowej, którą można zaliczyć w koszty.

Nabywając usługi należy podawać sprzedawcy NIP z prefixem PL, wówczas na fakturach nie będzie naliczany VAT w kraju sprzedawcy.

Deklaracje do VAT-UE u nievatowca

Celem rozliczenia podatku VAT w Polsce, nievatowiec składa VAT-9M po miesiącu, w którym dokonał transakcji. Gdy nie ma transakcji, nie składamy VAT-9M.

Importu usług nie wykazujemy na VAT-UE – tej deklaracji nie składamy przez import usług.

Incoming search terms:

 • IMPORT USŁUG U NIEVATOWCA
 • import usług przez nievatowca
 • import usług 2017 od nievatowca
 • import usług od nievatowca
Categories: vat-ue

9 komentarzy so far.

 1. Dużo ciekawych rzeczy można dowiedzieć się
  w Twoim artykule. Uwielbiam odwiedzać strony związane z pieniędzmi (w końcu wierdza to klucz do sukcesu).
  Dodaję stronkę do ulubionych i zapraszam do mnie. Dzięki.

 2. Witam serdecznie!
  Czytając artykuł nasunęło mi się pytanie o sytuację w drugą stronę. Załóżmy: będąc vatowcem na swojej stronie internetowej korzystam z Google AdSense, czyli udostępniam powierzchnię pod reklamę firmie z UE (Irlandia). Otrzymuję przelew za usługę. Płacę podatek dochodowy. A co z VATem?
  Dziękuję z góry za odpowiedź.

  • Joanna napisał(a):

   Od sprzedaży usług nie będzie vatu. Jednakże są obowiązki.
   Dla sprzedaży usług reklamowych na rzecz innej firmy unijnej, będącej unijnym vatowcem nie obowiązuje tzw. zwolnienie podmiotowe a vatowcy krajowi muszą się rejestrować do transakcji wspólnotowych przez aktualizację vat-r w polu 59. Ten sam artykuł wymusza rejestrację jako vatowca unijnego gdy kupuje się te usługi i gdy sprzedaje – art. 97 dla vatowców i dla nievatowców.
   W praktyce przedsiębiorca składa prócz zwykłej deklaracji VAT-UE – jeśli są tylko usługi, może albo kwartalnie albo miesięcznie. Papierowo do 15-stego po okresie, którego dotyczy albo 25-tego elektronicznie.

 3. też Joanna napisał(a):

  A co Pani sądzi o sytuacji: sprzedawca spółka brytyjska jest nievatowcem w żadnym kraju, nabywca usługi polski przedsiebiorca również nie jest podatnikiem VAT czynnym i zakupił usługę od brytyjskiej spółki usługę związaną z nieruchomością (projekt instalacji) położoną w Polsce – czy należy tu rozpoznać import usług?

  • Joanna napisał(a):

   Typowy import usług nie, ale zakup będzie opodatkowany w Polsce ze względu na położenie nieruchomości – art. 28e.

 4. Anna - Finanovacash.pl napisał(a):

  Bardzo dobry i ciekawy artykuł – gratulacje dla autora !

 5. wisienka napisał(a):

  Witam,
  co w przypadku, gdy firma z Polski zakupuje usługi elektroniczne od zagranicznego podmiotu będącego osobą fizyczną? Czy firma polska jest zobowiązana do rozliczenia podatku VAT w Polsce, tak jak w powyższym przykładzie? Jeżeli tak to w jaki sposób udokumentować taką sprzedaż?

  • Joanna napisał(a):

   Co do zasady polska firma będzie rozliczała VAT należny od transakcji, a sprzedawca wystawia dokument sprzedaży. Niczym nie różni się rozliczenie zakupu usług elektronicznych od osoby fizycznej prowadzącej działalność czy spółki prawnej.
   U nas też osoby fizyczne występują jako przedsiębiorcy.
   Natomiast jeśli to zakup od osoby prywatnej to przecież nie ma w ogóle zastosowania art. 28b.

 6. 8.dk napisał(a):

  Strona świadczy o ciekawych zagadnieniach, zapraszam
  do dyskusji Paintball

Leave a Reply